A A A K K K
для людей з вадами зору
ПОЛТАВСЬКА РАЙОННА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Полтавська область

Децентралізація влади

https://decentralization.gov.ua

Фото без опису<----НОВИНИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ В ПОЛТАВСЬКОМУ РАЙОНІ: ПРОМІЖНІ ПІДСУМКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ.

Полтавський район – серед лідерів у реалізації реформи децентралізації в області.

Полтавщина за темпами реалізації реформи децентралізації знаходиться серед лідерів. Об’єднані територіальні громади Полтавського району демонструють позитивну динаміку розвитку.

На початок 2019 року в районі налічується шість ОТГ. Процес добровільного об’єднання громад у Полтавському районі почався в 2017 році. Три громади утворилися у 2017-му й минулий рік вже провели на засадах самостійного фінансування. Дві громади лише в 2018 році провели вибори й функціонували за старою системою, але з новими повноваженнями. Вони з 1 січня 2019-го отримали повноцінні преференції від статусу ОТГ. Ще одна громада (Новоселівська) завершила перемовини про об’єднання і чекає на вибори.

Згідно з Перспективним планом формування територій, на мапі району й області не залишиться «білих плям». І Полтавський район, за попередніми розрахунками, матиме на завершення реформи дев’ять ОТГ.

Складовою частиною успішної реалізації великих проектів в громадах є співпраця з обласною владою.

— Децентралізація — наш пріоритет. Ми зацікавлені у розвитку громад і радо підтримуємо їхні проекти. Приємно спостерігати, як там ремонтують школи та дороги, відкривають сучасні ЦНАП и та спортивні майданчики. Але ми не зупинимося на досягнутому. Маємо плани на роки. Впевнений, працюватимемо командою, як зараз — і нам все вдасться, – зазначає голова Полтавської ОДА Валерій Головко.

Позитивно оцінює реформу голова Полтавської РДА Ігор Карімов. За його словами, Полтавський район впевнено крокує шляхом децентралізації.

— У нас немає гучних сесій, немає мітингів. Ми навчилися цивілізовано вирішувати спірні питання. Це спільні зусилля депутатського корпусу Полтавської районної ради, депутатського корпусу об’єднаних територіальних громад та голів ОТГ. У нас немає вирішення питань через суди щодо спільної комунальної власності, – наголошує Ігор Карімов.

Значних успіхів досягла Щербанівська ОТГ. Вона увійшла у 2018-й відразу після об’єднання і виборів. І вже за рік очолила всеукраїнський рейтинг громад за фінансовою спроможністю.

Серед досягнень ОТГ: ремонт і будівництво нових доріг, будівництво водогону в селі Гора, облаштування вуличного освітлення в усіх населених пунктах. Наприкінці року в Розсошенцях відкрили новий дитячий садочок, розпочали будівництво амбулаторії.

— Ми надзвичайно раді, що лише за рік роботи Щербанівська ОТГ здобула лідерські позиції. Наша діяльність спрямована на потреби громади. Добре, що маємо консенсус із обласною владою, адже це – наші спільні результати, – говорить голова Щербанівської громади Ігор Процик.

Мачухівська ОТГ минулий рік також провела, як самостійна адміністративна одиниця. Як і в Щербанівській ОТГ, велику увагу в громаді приділили оновленню інфраструктури: ремонту доріг, будинків культури, шкіл, благоустрою. Громада перемогла в обласному конкурсі проектів – скоро завдяки відеокамерам там стане безпечніше. А голова Мачухівської сільради Валерій Білокінь активно вивчав досвід інших ОТГ.

— Наша мета – бути серед найкращих громад України. Децентралізація та додаткові кошти від ренти дають чудові можливості для реалізації нашого потенціалу. Тому ми використовуємо напрацювання, досвід, сучасний підхід для вирішення задач, що постають перед нами щодня. Також завдяки реформі децентралізації маємо більше коштів на розбудову громади та покращення умов життя населення, – розповідає Валерій Білокінь.

Коломацька ОТГ– з тих громад, які в 2018 році працювали ще за «старою» системою фінансування. Проте з моменту утворення (квітень 2018-го) у громаді відбулися зміни, які видно неозброєним оком. Це стосується ремонту місцевих шкіл та доріг, благоустрою.

Багато в чому допомагає рента від газовидобувних компаній, що працюють на території громади. Якщо впозаминулому році бюджет сільради ледь сягав 2 млн грн, то в минулому завдяки ренті він збільшився до 11 млн грн. А в 2019 році, коли рента підвищиться до 3%, місцевий бюджет збільшиться у три рази.

— Ми молода ОТГ, тому серед плюсів децентралізації відчули отримання ренти. Інші хороші наслідки децентралізації очікуємо в новому бюджетному році. З кожним днем я розумію, що ми обрали правильний шлях, – зазначає голова Коломацької ОТГ Євген Почечун.

Коломацька ОТГ – приклад невеликої громади, що раціонально використовує свій потенціал. На неї чекає розширення. Уже є домовленість про приєднання до неї Старицьківської сільради Машівського району. А згідно з Перспективним планом формування територій до громади доєднаються ще кілька сільрад.

Терешківська ОТГ — «ровесниця» Коломацької громади — також великі сподівання покладає на 2019 рік. Але й тут не сиділи, склавши руки. За минулий рік встигли реконструювати систему водопостачання і вуличного освітлення, відремонтувати техніку й обладнання комунального підприємства, зробити поточний ремонт доріг.

— Звичайно, не все із запланованого вдалося виконати. Але ми впевнено рухаємось у заданому напрямку. У 2019 році наш бюджет дозволить зробити набагато більше. Пріоритетом для нас є освіта і це довели події минулого квітня, коли наші бухгалтери, землевпорядники та паспортисти поступилися приміщенням для додаткової групи дошкільнят у «Барвінку», – говорить голова Терешківської ОТГ Наталія Туркеніч.

Багато зроблено й у Заворсклянській ОТГ.

— Завдяки децентралізації маємо можливість розповісти про конкретні справи, зроблені за 2018 рік. Так, завершуються роботи з будівництва водогону та артезіанської свердловини у Ватажковому. Встановили роутери для роздачі інтернету через wi-fi в бібліотеках сільських клубів. Окрема увага – Писарівці, що приєдналася до нас. Там встановили 20 сміттєвих баків та дві ТП для організації 40 точок вуличного освітлення. Писарівська філія Головачанського опорного комунального закладу дочекалася енергозберігаючих вікон та альтернативного опалення. Таке ж встановлене у навчальному закладі Ватажкового. У планах на цей рік – водогін у Писарівці та будівництво нових доріг, документи на які вже зроблені, а експертизи пройдені. Завдяки децентралізації Заворсклянській ОТГ вдалося вдало використати земельний ресурс, який нам передала держава. Ми вдало продавали право оренди на ділянки на відкритих торгах – це важливе джерело доходу для нашої громади. Реформуємося і чекаємо інвесторів у нашій спроможній громаді – такою її визнав уряд кілька місяців тому, — поділився голова Заворсклянської ОТГ Вячеслав Сологор.

Реформа децентралізації продовжується. Тобто вона охопить усі населені пункти. У Полтавському районі з’явиться ще кілька ОТГ. Зокрема, громади в складі Абазівської, Пальчиківської, Чорноглазівської, Валківської сільрад та Сем’янівської, Бречківської, Тахтаулівської сільрад. Інші сільради увійдуть до складу Полтавської міської об’єднаної територіальної громади. Однак, це тільки орієнтовна схема, адже фактор добровільності об’єднання ніхто не відміняв (Прес-служба Полтавської РДА).

 

НАВІЩО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ?

 

Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну медицину й освіту, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання знаходяться близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні міські ради та їхні виконкоми. Отже саме вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати усі місцеві питання і нести за це відповідальність.

Для цього в Україні відбувається децентралізація - передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей - органам місцевого самоврядування.

Реформа триває з 2014 року і вже має результати, ознайомитися з якими можна нижче:

 

ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА, ЗАКОНОДАВЧІ НАПРАЦЮВАННЯ,

ПРОМІЖНІ РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРШОГО ЕТАПУ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ В УКРАЇНІ

 

Державна політика України у сфері місцевого самоврядування спирається на інтереси жителів територіальних громад і передбачає децентралізацію влади – тобто передачу від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності. В основу цієї політики закладено положення Європейської хартії місцевого самоврядування та найкращі світові стандарти суспільних відносин у цій сфері.

Законодавче підгрунтя для докорінної зміни системи влади та її територіальної основи на всіх рівнях почало формуватися у 2014 році.

У квітні 2014 року за ініціативи тодішнього Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Володимира Гройсмана Уряд схвалив основний концептуальний документ - Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Після цього був затверджений План заходів щодо її реалізації, які дали старт реформі.

Для реалізації положень Концепції та завдань Плану заходів, необхідно було в першу чергу внести відповідні зміни до Конституції України, а також сформувати пакет нового законодавства.

Зміни до Конституції перш за все мали вирішити питання утворення виконавчих органів обласних та районних рад, реорганізації місцевих державних адміністрацій в органи контрольно-наглядового типу, дати чітке визначення адміністративно-територіальної одиниці – громади.

Зусиллями вітчизняних фахівців, практиків, науковців, експертів проект змін до Конституціїбув розроблений та переданий на широке публічне обговорення. Запропоновані зміни підтримало суспільство та високо оцінила Венеційська Комісія.

На жаль, політичні обставини не дозволили Верховній Раді України прийняти подані Президентом України зміни до Конституції щодо децентралізації.

Тому Уряд з 2014 року розпочав реформу в межах чинної Конституції.

За цей час вже сформований і діє основний пакет нового законодавства, впроваджуються першочергові законодавчі ініціативи. Мова йде про:

  • Закони про внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів України. Завдяки цим змінам відбулася фінансова децентралізація: місцеві бюджети за останні роки зросли на 123,4 млрд грн: з 68,6 млрд в 2014 до 192 млрд грн в 2017 році. Частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України постійно зростає і на кінець 2017 року склала 51,2 % (у 2015 році - 45,6%).
  • Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Дав змогу почати формувати спроможний базовий рівень місцевого самоврядування. Станом на початок листопада 2018 року створено вже 865 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). До складу цих ОТГ увійшли 3981 колишніх місцевих рад. Більше 8,4 млн людей проживають в ОТГ. Такі темпи міжмуніципальної консолідації міжнародні експерти називають дуже високими. Закон також запровадив інститут старост в ОТГ, які представляють інтереси сільських мешканців в раді громади. В селах ОТГ працюють вже 787 старост, ще майже 1,7 тисяч осіб виконують обов’язки старост.
  • Закон «Про співробітництво територіальних громад». Створив механізм вирішення спільних проблем громад: утилізація та переробка сміття, розвиток спільної інфраструктури тощо. Реалізується вже 274 договори про співробітництво. Цим механізмом скористалися 1096 громад.
  • Закон «Про засади державної регіональної політики». Державна підтримка регіонального розвитку та розвитку інфраструктури громад за час реформи зросла у 39 разів: з, 0,5 млрд в 2014 до 19,37 млрд грн у 2018 році. 21 область прийняла рішення про створення Агенції регіонального розвитку, в усіх областях працюють Центри розвитку місцевого самоврядування, які в тому числі допомагають місцевій владі втілювати регіональні стратегії.
  • Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства». Нові містобудівні повноваження отримали 100 міст, в тому числі - 12 ОТГ.
  • Пакет законів щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг. Це дозволило делегувати органам місцевого самоврядування відповідного рівня повноваження з надання базових адміністративних послуг: реєстрацію місця проживання, видачу паспортних документів, державну реєстрація юридичних та фізичних осіб, підприємців, об’єднань громадян, реєстрацію актів цивільного стану, речових прав, вирішення земельних питань тощо.

Нова законодавча база значно посилила мотивацію до міжмуніципальної консолідації в країні, створила належні правові умови та механізми для формування спроможних територіальних громад сіл, селищ, міст, які об’єднують свої зусилля у вирішенні нагальних проблем. Також вже виправдала себе нова модель фінансового забезпечення місцевих бюджетів, які отримали певну автономію і незалежність від центрального бюджету.

Уряд Володимира Гройсмана визначив підтримку реформи децентралізації в Україні одним з пріоритетних завдань, що сприятиме розвитку місцевого самоуправління і економічного розвитку країни в цілому. Очікується, що 2018 рік стане ключовим у питанні формування базового рівня місцевого самоврядування: до кінця року більшість існуючих малочисельних місцевих рад можуть об’єднатися, а отже стати спроможними перебрати на себе більшість повноважень, належним чином використовувати ресурси і нести відповідальність за свої дії чи бездіяльність перед людьми та державою. Це створить стійке підґрунтя для наступних кроків реформи місцевого самоврядування, а також сприятиме прискоренню реформ у сфері охорони здоров’яосвіти, соціальних послуг, енергоефективності та інших секторах.

Щодо подальшого розвитку законодавчої бази

Очікується прийняття таких важливих законів:

- «Про службу в органах місцевого самоврядування» (нова редакція). Забезпечить рівний доступ до служби в органах місцевого самоврядування, підвищить престижність служби в ОМС, мотивацію місцевих службовців до розвитку громад та власного розвитку.

- «Про засади адміністративно-територіального устрою України» (законопроект готовий до розгляду у Верховній Раді). В рамках чинної Конституції визначає засади, на яких має ґрунтуватися адміністративно-територіальний устрій України, види населених пунктів, систему адміністративно-територіальних одиниць, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань адміністративно-територіального устрою, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адмінтеродиниць та населених пунктів, ведення Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів України.

- Щодо управління земельними ресурсами в межах території об’єднаних територіальних громад. Запровадить принцип повсюдності юрисдикції ОТГ у земельних відносинах, надасть повноваження розпоряджатися землями за межами населених пунктів.

- Щодо розширення видів містобудівної документації на місцевому рівні. Усуне існуючі недоліки регулювання містобудівної діяльності, унеможливить нецільове використання та розподіл земель.

- Щодо державного нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування.

- «Про міські агломерації». Визначить організаційно-правові засади формування міських агломерацій територіальними громадами сіл, селищ і міст, у тому числі об'єднаними територіальними громадами, принципи і механізми взаємодії територіальних громад в межах міських агломерацій, а також форм підтримки державою міських агломерацій.

Успіхи реформи на першому етапі свідчать, що Україна обрала правильний шлях і треба рухатися ним далі. Зупинятися вже не можна. Але наступним кроком має бути внесення зміни до Конституції щодо децентралізації, які необхідні для подальшого просування реформи та її завершення.

ДАНІ ЩОМІСЯЧНОГО МОНІТОРИНГУ ПРОЦЕСУ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ ТА РЕФОРМУВАННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ Є ТУТ 

Паспорт децентралізації є ТУТ ( .pdf , 376.99 Кб )

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора